مقالات

باتری یک عنصر ضروری و لاینفک در هر نوع خودرو با هر نوع سوخت می باشد،‌ هر باتری با توجه به مشخصات فنی آن از جمله ولتاژ اسمی، ظرفیت، توان و شدت جریان استارت سرد، می تواند فقط برای یک نوع خودروی خاص مناسب باشد، هر سازنده خودرو باید با توجه به توان استارت و مقدار برق مصرفی خودرو یک باتری مناسب را انتخاب کند، مصرف کنندگان خودروها نیز باید اطلاعات اولیه در مورد سیستم برق خودرو و مشخصات اصلی باتری مناسب خودروی خود را داشته باشند

سیستم های برق خودروهای معمولی دارای ولتاژ اسمی خامی هستند که معمولا ضریب ثابتی از ۱۲ ولت می باشند و به همین دلیل تقریبا تمام باتریهای خودرویی موجود در بازار دارای همین ولتاژ نامی هستند. اغلب خودروهای سواری دارای ولتاژ نامی ۱۲ ولت می باشند. خودروهای باری و سنگین دارای ولتاژهای نامی بالاتر از ۱۲ ولت می باشند ولی ولتاژ آنها به گونه ای است که مضرب صحیحی از ۱۲ می باشند به عنوان مثال واتاژ اسمی مورد نیاز آنها ۲۴ ( دو برابر ۱۲ ) ، ۳۶ ( سه بربر ۱۲ ) و … می باشد. در این گونه خودرو به جای یک باتری اغلب از ۲ یا ۳ باتری ۱۲ ولت برای تامین ولتاژ مورد نیاز استفاده می کنند. به همین دلیل در بازار معمول فعلی فقط باتری ۱۲ ولت خودرویی یافت می شود.

جهت جلوگیری از آسیب دیدن و طول عمر باتری توصیه می شود نکات زیر مورد توجه قرار گرفته و رعایت گردد.

1- قبل از نصب باتری از صحت عملکرد سیستم برق خودرو (دینام، استارت و سیم کشی ) داخلی اطمینان حاصل گردد.

2- با توجه به نوع باتری به یکی از دو روش زیر باتری را آماده نصب نمایید:

الف) باتری های شارژ شده : این باتری ها ، که در دو گروه سیلد (MF) و غیر سیلد (LM) تولید میگردد با اسید پر شده و آماده مصرف میباشد .

در زمان هایی که باتری پس از نصب برای مدتی بدون استفاده مانده است جهت حفظ عمر باتری توصیه می گردد باتری را با جریان یک دهم ظرفیت به مدت سه الی چهار ساعت شارژ و تا ولتاژی به حداقل 12/6 برسانید .

1- برای جلوگیری از کاهش عمر مفید و آسیب به صفحات باتری از استارت زدن متوالی و طولانی و نیز شارژ و دشارژ باتری خودداری نمایید .

2- در زمان تعویض روغن ، اتصالات باتری را بررسی از محکم بودن آن اطمینان حاصل نمایید

3- هر شش ماه یک بار سیستم برق خودرو را بررسی و عیوب احتمالی را بررسی نمایید.

4- در زمانی که به مدت طولانی از خودرو استفاده نمی نمایید باتری را از خودرو باز نموده و یا بست باتری را جدا نمایید.

  • تلگرام
  • اینستاگرام
  • واتس اپ
  • تماس